GMINA LIW

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

13 kwietnia 2018

    13 kwietnia obchodzony jest w naszym kraju Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. W tym roku obchodzimy 78 rocznicę mordu ponad 22 tysięcy polskich oficerów. Wśród zamordowanych w Katyniu było dwóch żołnierzy związanych z Popielowem:

Polikarp Rogala – urodził się w Popielowie w 1884 r., uczęszczał do szkoły powszechnej w Węgrowie. Służył w armii rosyjskiej, walczył w I wojnie światowej w armii carskiej. Po roku 1918 wstąpił do Wojska polskiego i brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej 28 pułku strzelców kaniowskich. W 1913 r. poślubił Monikę z Ufnalów, z którą miał synów Zdzisława i Romualda oraz córkę Danutę. W 1921 został przeniesiony do rezerwy. Zamieszkał w Skierniewicach a następnie w Bełchowie gdzie założył fabrykę szkła Józepol. W marcu 1939 r. w stopniu porucznika rezerwy został zmobilizowany, a następnie w lipcu tego roku przeniesiony do rezerwy Policji państwowej. W jej szeregach zastał go wybuch wojny. Po 17 września 1939 r. znalazł się na terenach okupowanych przez Sowietów, którzy go aresztowali i osadzili w obozie NKWD w Kozielsku. Zginął w Katyniu. Wiosną 1943 r. Międzynarodowa Komisja Ekshumacyjna z Genewy wydobyła jego ciało. Przy zwłokach znaleziono: legitymację oficerską, legitymację Krzyża Walecznych i miniaturę z wizerunkiem św. Antoniego.

Witold Zipser – urodził się w 1909 r w powiecie garwolińskim. Był absolwentem Gimnazjum Państwowego im. J. Poniatowskiego w Warszawie i Politechniki w Warszawie. Ukończył Szkołę Podchorążych Rezerwy w Zambrowie, został mianowany do stopnia podporucznika. Pracował najpierw w Zarządzie Drogowym w Brześciu a następnie przeniósł się do Popielowa gdzie został agronomem i zarządcą lasów. Pod koniec sierpnia jako oficer rezerwy został zmobilizowany. Jego nazwisko podane jest na liście zaginionych polskich oficerów z obozu w Starobielsku. Został zamordowany i leży w zbiorowych grobach w lesie pod Charkowem. W roku 1985 otrzymał pośmiertnie Krzyż Kampanii Wrześniowej 1939, a w 2007 został pośmiertnie mianowany na stopień porucznika Wojska Polskiego. Jego symboliczny grób znajduje się na cmentarzu w Liwie.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie Polikarp Rogala

    Polikarp Rogala

  • Powiększ zdjęcie Witold Zipser

    Witold Zipser

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2018-04-13
Data publikacji:2018-04-13
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Grzegorz Wołynka
Liczba odwiedzin:678