Nowe eksponaty w Muzeum Zbrojowni w Liwie

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
13 maja 2016

       Muzeum Zbrojownia na Zamku w Liwie wzbogaciło swoją ekspozycję. Muzeum Warszawy przekazało nam w depozyt długoterminowy protokołem z dnia 9 maja 55 cennych eksponatów. Nie sposób nie wspomnieć przy tej okazji o inicjatorze i dobrym duchu całej sprawy - głównym inwentaryzatorze Muzeum Warszawy Panu Grzegorzu Konsaliku, któremu jesteśmy bardzo wdzięczni za wszystko, co zrobił dla realizacji tego przedsięwzięcia.

      W urozmaiconym zbiorze muzealiów można wyróżnić 13 egzemplarzy broni białej: miecz z XV w. (duża rzadkość w zbiorach polskich), rapier hiszpański, 2 weneckie schiavony, piękną karabelę, zestaw szabel polskich i rosyjskich z XVIII- XIX w. ze słynną „batorówką”, szablę ułańską Wz. 1917 czy pałasz z rękojeścią obciągniętą skórą ryby czeczugi.
Zbiór broni palnej zawiera pistolety skałkowe i kapiszonowe oraz rewolwery i pistolety automatyczne. Te ostatnie- broń, która zmieniła świat – to legendarny pistolet US Army Colt M.1911 oraz okaz Browninga M.1900 opiewanego w balladach z Pragi jako broń słynnych bandytów, ale także bojowców z PPS podczas rewolucji 1905 r. Broń drzewcowa to powstańcze kosy bojowe ipartyzana. Do uzbrojenia ochronnego zaliczają się efektowne moriony i szturmaki z XVI-XVII w. oraz hełm kawaleryjski Adrian M.1915. Przekazu dopełniają prochownice myśliwskie, dwa napleczniki kirysa i granaty ręczne.
Już teraz w Sali Rycerskiej zamku stanęły 4 stylowe krzesła gdańskie, zaś na jej ścianach pojawiły się wizerunki władców polskich oraz szlacheckie portrety trumienne i epitafijne. Reszta eksponatów będzie sukcesywnie rozmieszczana na ekspozycji stałej. 
     Depozyt Muzeum Warszawy jest największym przekazem militariów, jaki muzeum otrzymało od 1963 r., kiedy to darowizna 175 egzemplarzy zabytkowej broni z Muzeum Historycznego Miasta Krakowa zapoczątkowała istnienie Muzeum Zbrojowni na Zamku w Liwie.

Roman Postek

 

Galeria

  • Powiększ zdjęcie

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2016-05-13
Data publikacji:2016-05-13
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Grzegorz Wołynka
Liczba odwiedzin:2778