Apel do Zarządu Województwa Mazowieckiego w sprawie zatrudnienia Romana Postka dyrektora Muzeum Zbrojowni na Zamku w Liwie podjęty przez Radę Gminy Liw

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
30 kwietnia 2021

 

   

 

Załącznik do Uchwały nr XXVII/224/2021

Rady Gminy w Liwie z dn. 29.04.2021r.

 

Apel

 

Rada Gminy w Liwie z dużym niepokojem przyjęła informację o planach zmiany na stanowisku dyrektora Muzeum Zbrojowni na Zamku w Liwie. Z informacji docierających do Rady wynika, że dotychczasowy dyrektor Pan Roman Postek nie będzie miał przedłużonej umowy na następny okres oraz że  Zarząd Województwa Mazowieckiego nie zamierza przeprowadzić konkursu na stanowisko dyrektora Muzeum, w którym Pan Roman Postek mógłby wziąć udział. Zdajemy sobie sprawę, że organ właścicielski, jakim jest Województwo Mazowieckie reprezentowany przez Zarząd ma prawo do kształtowania polityki kadrowej w instytucjach sobie podległych, jednakże nie przedłużenie  umowy z Panem Romanem Postkiem czy też nie ogłoszenie otwartego konkursu, w którym mógłby wziąć udział jest posunięciem trudnym do zrozumienia.

Pan Roman Postek pracuje w Muzeum Zbrojowni na Zamku w Liwie od 33 lat przechodząc wszystkie stopnie awansu zawodowego. Ma odpowiednie wykształcenie, by kierować tego rodzaju Muzeum. Jest historykiem sztuki oraz posiada  ukończone studia z zakresu muzealnictwa. Kiedy został dyrektorem Muzeum z miejsca zajął się ratowaniem Zamku i przeprowadzał kolejne remonty, a w ostatnich latach zrealizował ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego projekt Parku Kulturowo-Historycznego.  Przez cały okres pełnienia funkcji dyrektora wzbogacił Muzeum wieloma eksponatami a Zamek w Liwie stał się miejscem wielu ciekawych i znanych w całej Polsce imprez historycznych i kulturalnych takich chociażby jak : Ogólnopolski Turniej Rycerski, Międzynarodowy Turniej Smaków, Festyn Archeologiczny. Oprócz kierowania Zamkiem w Liwie Pan Roman Postek znany jest jako autor wielu publikacji historycznych i krajoznawczych, w tym dotyczących Liwa i dawnej Ziemi Liwskiej.

Samorząd Gminy Liw od samego początku współpracuje z dyrektorem Romanem Postkiem wspierając w miarę swoich możliwości działalność Muzeum. Wystarczy tylko wspomnieć o uczestnictwie w projekcie utworzenia Parku Kulturowo-Historycznego, gdzie Gmina Liw była wnioskodawcą umieszczenia tego projektu w aktualizacji Strategii Województwa Mazowieckiego oraz przekazała na ten projekt dwie działki. W 2013 r. na uroczystości z okazji jubileuszu 50-lecia powstania Muzeum Zbrojowni na Zamku w Liwie władze gminy wręczyły Panu Romanowi Postkowi medal „ Za zasługi dla Gminy Liw”. Pracę i zaangażowanie Pana Romana Postka w różne projekty doceniło wiele instytucji, w tym Samorząd Województwa Mazowieckiego wręczając medal „Pro Masovia” za wybitne zasługi oraz całokształt działalności na rzecz Województwa Mazowieckiego. Pana Romana Postka cenią również sami mieszkańcy Liwa, Węgrowa i całego Powiatu Węgrowskiego jak również wiele organizacji i środowisk twórczych za jego dorobek zawodowy i działalność społeczną.

Muzeum Zbrojownia na Zamku w Liwie  to jedna z ważniejszych instytucji kultury we wschodniej części województwa mazowieckiego, w której znajdują się cenne zbiory muzealne. Kierowanie instytucją o takiej historii i renomie  z całą pewnością wymaga właściwego przygotowania popartego doświadczeniem zawodowym związanym z muzealnictwem.  Mając na względzie dobro Muzeum Rada Gminy Liw zwraca się z apelem do Zarządu Województwa Mazowieckiego o dalsze zatrudnienie Pana Romana Postka na stanowisku dyrektora lub organizację otwartego konkursu, w którym Pan Roman Postek mógłby uczestniczyć. Wykluczenie go z możliwości ubiegania się o to stanowisko może przynieść niepowetowaną szkodę dla funkcjonowania i dalszego rozwoju Muzeum. Stanowić będzie również nieuzasadnioną i krzywdzącą  dyrektora ocenę jego dotychczasowej pracy, z czym Rada Gminy nie może się zgodzić.

 

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2021-04-30
Data publikacji:2021-04-30
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Ewa Burczyńska
Liczba odwiedzin:1792