Udział Klubu Europejskiego przy Samorządowej Szkole Podstawowej w Ruchnie w finale kampanii edukacyjnej Dnia Europejskiej Współpracy

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
21 grudnia 2015

W maju br. Klub Europejski działający przy Samorządowej Szkole Podstawowej w Ruchnie przystąpił do kampanii edukacyjnej zorganizowanej przez Wspólny Sekretariat Techniczny Programu Współpracy Polska – Białoruś – Ukraina.

Naszym celem było opracowanie wniosku zgłoszeniowego i zakwalifikowanie się do finałowej imprezy z okazji Dnia Europejskiej Współpracy. Wybraliśmy losowo 4-osobowy zespół, który przystąpił do pracy. Opracowaliśmy 4 zadania. M.in. wykonaliśmy komiks, który opowiadał o udanej współpracy transgranicznej. W ramach innego polecenia sporządziliśmy listę przedmiotów (wraz z krótkim uzasadnieniem), które byłyby cennym źródłem informacji dla przyszłych pokoleń o tym, jak wygląda życie w naszym regionie. Napisaliśmy również przesłanie dla naszych następców.

Nasz wniosek otrzymał odpowiednią liczbę punktów i we wrześniu zostaliśmy zaproszeni wraz z innymi najlepszymi zespołami z Polski, Białorusi i Ukrainy na spotkanie finałowe z okazji Dnia Europejskiej Współpracy. Impreza odbyła się w dniach 23-25 września w Okunince nad Jeziorem Białym i we Włodawie.

Najpierw miał miejsce turniej transgraniczny. Dzieci pokonywały 12 różnych stacji zadań w 12 mieszanych międzynarodowych zespołach. Uczestnicy musieli wykazać się wiedzą ogólną, kreatywnością, umiejętnościami sportowymi i zdolnościami komunikacyjnymi (mimo różnic kulturowych). Drugim głównym punktem finału było zdeponowanie kapsuły czasu, do której dzieci wybrały pamiątki – nasiona roślin, „Kobzar” – zbiór utworów poetyckich Tarasa Szewczenki, suszone grzyby, lokalne wydania gazet z trzech państw itp. Uczestnicy wykonali również układ taneczny (Flash mob) do piosenki przygotowanej specjalnie na Dzień Europejskiej Współpracy.

Spotkanie finałowe dostarczyło dzieciom wielu wrażeń i emocji. Było okazją do nawiązania nowych transgranicznych przyjaźni. Naszą szkołę dzielnie reprezentowali uczniowie klasy szóstej: Olga Panufnik, Anastazja Wysocka, Piotr Orzełowski i Grzegorz Czarnecki.

Anna Soszyńska -Opiekun Klubu Europejskiego

Galeria

  • Powiększ zdjęcie

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2015-12-21
Data publikacji:2015-12-21
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Grzegorz Wołynka
Liczba odwiedzin:3125